O sile kolektívu

Autor: Kristína Svobodová | 27.3.2011 o 19:37 | (upravené 27.3.2011 o 19:56) Karma článku: 1,05 | Prečítané:  349x

Ako je asi každému už dávno známe, človek je tvor spoločenský. Pohybuje sa teda v spoločnosti, medzi ľuďmi, priateľmi, kolegami, či príbuznými. Nažívanie s ľuďmi je však často krát veľmi náročné.

V kolektíve sa pohybujeme už od útleho detstva. Ešte ako celkom čerstvého človiečika nás rodičia zapíšu do škôlky, pretože musia pracovať no a dieťa sa musí aklimatizovať na kolektív. Takto to pokračuje ďalej na základnej škole, strednej, vysokej, v zamestnaní, no proste všade kam sa pohneme si uvedomujeme, že nie sme  na svete sami. Hovorí sa: „Viac hláv, viac rozumu." Znamená to však aj mnoho ústupkov, kompromisov a neraz aj hádok. Myslím si však, že keby sme len trošku viac počúvali jeden druhého, nebolo by to také kritické.

 

Už od počiatku sa ľudstvo, teda my, dostáva do konfliktov, ktoré musí riešiť. Čím sme starší, zdá sa nám, že naše problémy sú stále väčšie a vážnejšie a nie je z nich východisko. Dá sa však povedať, že kolektív sa nás zastane, ale dokáže aj potopiť. Keby som sa vás spýtala kedy vás kolektív potopil, určite by ste si na niečo spomenuli. Povedali ste svoj názor a to bolo najhoršie čo ste mohli... Spustilo to spŕšku kriku a nespokojného mumlania, pretože ste sa ozvali a nezdieľali ste názor väčšiny. Teda pomyselnej väčšiny, ostatní sa pritom len báli vyjadriť. Pre istotu, aby sa niekto nedotkol ich osoby. Je to prirodzené sebaochranné chovanie každého jedného z nás a aj keď si to možno nechceme priznať, sami sme tak neraz zareagovali. Základnou chybou kolektívu však je, že ho tvoria ľudia. Ľudia, ktorí sú omylní a konfliktní.

 

Nebudeme však kolektív len kritizovať, mnohokrát nám určite pomohol z nelichotivej situácie. Podržal nás pred učiteľom, či šéfom, usporiadal narodeninovú oslavu, či inak milo prekvapil. Bez kolektívu by sme nevedeli existovať, potrebujeme s niekým alebo o niekom komunikovať a získavať tak najrozličnejšie informácie.

 

Keď sa bude každý jeden z nás snažiť, tak určite môžeme zlepšiť naše vzťahy, treba však začať od seba a nehľadieť na triesku v oku toho druhého. Skúsme sa pri najbližšej hádke porozprávať a nehľadieť na svoju hrdosť. Vyjadrime svoj názor s pokojom a takisto s pokojom prijímajme aj nesúhlas iných s našimi názormi. Nie sme predsa neomylní. Vždy sa dá nájsť kompromis a preto sa snažme prežiť v kolektíve čo najúspešnejšie. Vyhnúť sa mu totiž nedokážeme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúte po minúte: Dodávka vrazila do ľudí v Barcelone, polícia hovorí o terorizme

Dvaja ozbrojenci sa zabarikádovali v bare, nie je jasné, či držia rukojemníkov.

EKONOMIKA

Ak si kúpite kuracinu v Tescu, môže vás zastaviť esbéeskár

V niektorých predajniach dáva Tesco bezpečnostné prvky aj na mäso.


Už ste čítali?