O budúcnosti maturantov

Autor: Kristína Svobodová | 26.3.2011 o 15:16 | (upravené 27.3.2011 o 19:55) Karma článku: 2,49 | Prečítané:  209x

Ako každý rok o takomto čase, tak aj tento, sa skloňuje pojem maturita. Strašiak nás štvrtákov, skúška dospelosti, vraj formalita, okolo ktorej je také veľké haló. Čo je však pravda

Pravdu hľadať nemusíme, každý má predsa vlastný názor, ktorý mu nikto nezoberie. Dôležitejšie je však zamyslieť sa nad budúcnosťou nás maturantov. Čo nás čaká v dnešnej dobe? Stále zvyšujúca sa nezamestnanosť je už takmer fóbiou nás  a našich rodičov.

V každom prípade máme ešte niekoľko možností ak sa nám nepodarí prácu nájsť.

Vysoká škola je možno, na prvý pohľad, nedosiahnuteľnou métou. Názory neprajníkov o tom, že vysoké školy nie sú pre ženy, že aj tak si nenájdeme zamestnanie a že naša krajina nepotrebuje vysokoškolsky vzdelaných ľudí, sú určite istým spôsobom domotivujúce. Mladý človek však nemá na výber a aspoň týmto spôsobom oddiali otázku zamestnania a vyšpecifikuje, čo v budúcnosti bude robiť. Tisíce študentov si teda podáva prihlášky na vysoké školy, aby sa aspoň pokúsilo priblížiť svojmu snu. Niektorým sa to však nepodarí a vtedy sa maturujúcim študentom zavrú jedny dvere. Môže však skúsiť o rok.

Nie všetci stredoškoláci však chcú ísť na vysoké školy a tak väčšina z nich si to namieri na úrad práce, ktorý budú, pri počte nezamestnaných, navštevovať dlho. Tam však podaktorí môžu získať aspoň absolventskú prax, ktorá im otvorí pár ďalších možností.

Ďalšou šancou pre nás maturantov je zahraničie, často predsa počúvame, keď ste mladí, len utekajte preč odtiaľto. Keď už nie navždy, tak aspoň na čas chceme vidieť niečo zo sveta, veď kedy inokedy ak nie v období našej mladosti. Môžeme si tak zarobiť, naučiť sa cudzie jazyky, získať mnohé skúsenosti, či nových priateľov.

Mnoho absolventov, čo akých dobrých v tom, čo vyštudovali však zostáva bez práce, aj keď by ju možno veľmi chceli. Tu už nepomôže nič len sústavné hrabanie sa v novinách, na internete a vypisovanie životopisov. Dúfajme však, že ak sa aj my medzi nich zaradíme, tak sa z nás nestanú na rodičoch závislí znechutení mladí ľudia bez cieľov.

Zostáva nám len dúfať, že si každý z nás nájde uplatnenie niekde, kde naplno využije svoje schopnosti a dokáže sa presadiť v dnešnom svete. V tom nám, prosím, držte palce!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúte po minúte: Dodávka vrazila do ľudí v Barcelone, polícia hovorí o terorizme

Dvaja ozbrojenci sa zabarikádovali v bare, nie je jasné, či držia rukojemníkov.

EKONOMIKA

Ak si kúpite kuracinu v Tescu, môže vás zastaviť esbéeskár

V niektorých predajniach dáva Tesco bezpečnostné prvky aj na mäso.


Už ste čítali?